WYCIECZKA DO RUMUNII

ZAPRASZAM NA WYCIECZKĘ DO RUMUNII PRZEZ MARMAROSZ, BUKOWINĘ I SIEDMIOGRÓD

5-12 LIPIEC 2022r.

WYJAZD:5.07.22r.

godz.5:00 JAWORZNO -parking przy Galerii Handlowej Galena od strony sklepu Action,

godz.5:20 IMIELIN- parking przy dworcu kolejowym,

godz.5:40 CHEŁM ŚLĄSKI-parking ul.Owocowa10

godz.6:00 LIBIĄŻ- parking przy restauracji na Rozdrożu,

PROGRAM WYCIECZKI:

5.07.-wtorek

Zakwaterowanie w Hotelu w SATU MARE,

Spacer z Przewodnikiem po miasteczku,

Obiadokolacja w restauracji hotelowej,

6.07.-środa

Śniadanie w restauracji hotelowej,

Przejazd w region MARMAROSZ, gdzie zwiedzimy słynny Wesoły Cmentarz w Sapânţy, unikat na skalę europejską, na który składają się wielobarwne drewniane nagrobki z płaskorzeźbami przedstawiającymi osoby zmarłe. Następnie zobaczymy różnorodną architekturę marmaroską w dolinie rzeki Izy, w tym kompleks klasztorny w Bârsanie oraz drewnianą cerkiew w Ieud (UNESCO). Dalej czeka nas przejazd malowniczą trasą między Górami Marmaroskimi i Rodniańskimi oraz krótki postój na Przełęczy Przysłop (1416 m n.p.m.), skąd rozpościerają się wspaniałe widoki na oba pasma.

Zakwaterowanie w Hotelu w okolicy Câmpulung Moldovenesc

Obiadokolacja w restauracji hotelowej.

7.07.-czwartek

Śniadanie w restauracji hotelowej,

Przejazd przez rumuńską Bukowinę, na terenie której znajdują się liczne malowane klasztory – odwiedzimy jeden z ich najwspanialszych przykładów, monaster Voroneţ z XV w. (UNESCO).Bukowina to także zamieszkane od XVIII w. przez Polaków wioski, wśród których zobaczymy Kaczykę zkopalnią soli oraz Sanktuarium Czarnej Madonny Kaczyckiej. Następnie przejedziemy do klasztoru Agapia,którego cerkiew ozdobiona jest freskami Nicolae Grigorescu, prekursora rumuńskiego malarstwa, a tutejszesiostry zakonne prowadzą warsztaty tkackie oraz atelier pisania ikon (możliwość zrobienia zakupów).Dalej czeka nas przejazd efektownym Wąwozem Bicaz, którego skalne ściany sięgają 400 m w pionie!

Zakwaterowanie w Hotelu w okolicy Jeziora Czerwonego (Lacu Roşu),

Obiadokolacja w restauracji hotelowej.

8.08.-piątek

Śniadanie w restauracji hotelowej,

Spacer wokół osuwiskowego Jeziora Czerwonego i zakupy na tutejszym targowisku. Następnie przejazd przez Seklerszczyznę zamieszkaną przez węgierskojęzyczną ludność. Po dotarciu do Siedmiogrodu w Prejmer zwiedzimy jeden z wielu posaskich kościołów warownych, który niczym twierdza miał dać schronienie mieszkańcom wsi podczas długiego oblężenia (UNESCO). W okolicy zwiedzimy także zrekonstruowany zamek krzyżacki w Feldioarze – to właśnie po wygnaniu z Transylwanii krzyżacy przybylido Polski.

Zakwaterowanie w Hotelu w okolicy Braszowa,

Obiadokolacja w restauracji hotelowej,

9.07.-sobota

Śniadanie w restauracji hotelowej,

Przejazd do Sinai, gdzie zwiedzimy Pałac Peleş – wspaniałą królewską letnią rezydencję ulokowaną na tle górskiego krajobrazu gór Bucegi. Królewską siedzibą był także zamek w Branie, znany jako tzw. Zamek Drakuli, który będzie naszym kolejnym punktem programu. Dalej udamy się do Braszowa, gdzie w trakciespaceru zobaczymy piękną zabytkową starówkę, Czarny Kościół, najwęższą uliczkę Strada Sforii, oraz Bramę Schei.Przejazd do Sinai, gdzie zwiedzimy Pałac Peleş – wspaniałą królewską letnią rezydencję ulokowanąna tle górskiego krajobrazu gór Bucegi. Królewską siedzibą był także zamek w Branie, znany jako tzw. ZamekDrakuli, który będzie naszym kolejnym punktem programu. Dalej udamy się do Braszowa, gdzie w trakcie spaceru zobaczymy piękną zabytkową starówkę, Czarny Kościół, najwęższą uliczkę Strada Sforii, oraz Bramę Schei.

Powrót do miejsca zakwaterowania,

Obiadokolacja w restauracji hotelowej,

10.07.-niedziela

Śniadanie w restauracji hotelowej,

Przejazd spektakularnymi serpentynami Szosy Transfogaraskiej,przeprowadzonej przez najwyższe pasmo gór Rumunii, nad Jezioro Bâlea (2034 m n.p.m.). Po spacerze w górskiej scenerii udamy się do siedmiogrodzkiego Sibiu z urokliwym starym miastem – zobaczymy m.in. Most Kłamców, kościół ewangelicki, średniowieczny Pasaż Schodów oraz charakterystyczne oczy miasta. Kolejnympunktem na trasie będzie Alba Iulia z doskonale zachowaną XVIII-wieczną twierdzą Alba Carolina – zajrzymym.in. do Soboru Koronacyjnego (miejsca koronacji królów rumuńskich) oraz Katedry św. Michała (jednej znajważniejszych nekropolii władców węgierskich), w której mieści się nagrobek Izabeli Jagiellonki.

Zakwaterowanie w Hotelu w okolicy Alba Iulia,

Obiadokolacja w restauracji hotelowej.

11.07-poniedziałek

Śniadanie w restauracji hotelowej,

Przejazd do Kopalni Soli w Turdzie, jednej z najstarszych kopalni w Europie. W jej największej komorze można skorzystać z diabelskiego koła, a na chętnych czekają łódki, którymi można popływać po podziemnym jeziorku. Kluż Napoka to będzie ostatni z dawnych grodów Siedmiogrodu na naszej trasie – w tym rumuńsko-węgierskim mieście uniwersyteckim zobaczymy m.in. katedrę prawosławną, gotycką katedrę katolicką oraz pomnik króla Macieja Korwina. Następnie udamy się w stronę granicy węgierskiej, w pobliżu której przespacerujemy się po centrum Oradei, szczycącym się zabytkowym centrum z licznymi secesyjnymi budynkami (w tym słynnym Pasażem Orła), Cerkwią Księżycową oraz teatrem.

Zakwaterowanie w Hotelu w okolicy Oradei,

Obiadokolacja.

12.07.-wtorek

Śniadanie w restauracji hotelowej,

Przejazd przez Węgry i Słowację. Powrót do domu w godzinach wieczornych.

KOSZT WYCIECZKI : 1000 zł. + 400 euro od osoby.

CENA ZAWIERA : przejazd autokarem, ubezpieczenie TU Uniqa, noclegi w hotelach ***,śniadania, obiadokolacje, bilety wstępu we wszystkie zwiedzane miejsca, opłata za Przewodnika na całej trasie z uprawnieniami narodowym i górskim, opłata za zestawy słuchawkowe Tour Guide, składki TFG,TFP,opłata za Pilota na całej trasie.ZAPRASZAM !!!